Ložiska s pevným lícováním se mohou až do průměru zhruba 100 mm nalisovávat zastudena. K tomu jsou vhodné mechanické nebo hydraulické lisy.
Úložná plocha pro ložisko má být při tom potřena olejem. Montovaný ložiskový kroužek se musí nasadit souose, aby se nepříčil. Montážní síla se přenáší na montovaný kroužek přes lisovací pouzdro.
U nerozebíratelných ložisek je někdy nutno montovat oba kroužky současně. V takovém případě musí montážní síla působit prostřednictvím vhodného nástroje současně na oba kroužky.
Ohřívací skříně, Teplovzdušné ohřívače
Teplota je řízená termostatem. Používá se pro ohřev většího počtu menších ložisek.
Olejová lázeň
Toto je častý způsob, během kterého musí být teplota neustále sledována a regulována. Ložiska se nesmějí pokládat na dno, ale umístí se na rošt nebo do drátěného koše, případně se zavěšují. Nelze použít pro ohřev krytých nebo těsných ložisek.
Indukční ohřev
Nejčistší, nejspolehlivější a nejrychlejší metoda pro ložiska různých velikostí.
Vnitřní průměr ložiska (mm) | Teplota ohřevu (°C) |
d < 100 mm | + 90 °C |
100 < d < 150 mm | + 120 °C |
d > 150 mm | + 130 °C |
Ložiska s kuželovou dírou se montují buď přímo na kuželové hřídele, nebo se upevňují pomocí upínacího nebo stahovacího pouzdra na válcový hřídel. Ložiska jsou obvykle namontována v tělese volně. V případech, kdy je vnější kroužek montován do tělesa s přesahem, může být použit lis.
Ložiska mohou být před montáží ochlazena pomocí suchého ledu. V tomto případě musí být použito konzervační ošetření, protože na jejich povrchu kondenzuje vzdušná vlhkost. Je možné také pomocí speciálních indukčních ohřívačů zvýšit teplotu tělesa.
Konkrétní hodnota radiální vůle soudečkového ložiska před montáží se měří spárovými měrkami a to zprůměrováním hodnot, které se naměří na obou stranách ložiska a to v horní poloze i na bocích, jak ukazuje obrázek vpravo.
Důvodem pro tento způsob měření u velkorozměrových ložisek je vliv deformace ložiska jeho vlastní vahou.
Ložiskem se v průběhu měření nesmí otáčet.
V následující tabulce jsou uvedeny hodnoty potřebného zmenšení radiální vůle při montáži soudečkových ložisek s kuželovou dírou. Jsou zde uvedené i hodnoty minimální zbytkové přípustné radiální vůle po montáži. Vůle po montáži nemá být menší než tato mezní hodnota.
Montáž pomocí upínacího pouzdra
Na upínací pouzdra se mohou ložiska montovat buď bez dorazu (axiálního opření na hřídeli), nebo s dorazem (opřením ložiska).
1. Montáž bez dorazu - bez opření na hřídeli
Při montáži bez axiálního opěru se vnitřní kroužek lisuje upínací maticí na kužel pouzdra.
Tento způsob upevnění nezaručuje přesnou axiální polohu ložiska na hřídeli.
Postup:
2. Montáž s dorazem
Při axiálním opření vnitřního kroužku je axiální poloha ložiska přesně určena. Upínací pouzdro se pak vtahuje upínací maticí do ložiskového kroužku. Jelikož se při tom musí překonávat tření současně na dvou úložných plochách, je k utahování matice zapotřebí dvojnásobné síly než při montáži bez dorazu.
Montáž pomocí stahovacího pouzdra
Při použití stahovacího pouzdra je vždy nutné axiální opření vnitřního ložiskového kroužku.
Vnitřní kroužek se může opírat buď o distanční kroužek nebo přímo o osazení hřídele.
Zalisování stahovacího pouzdra
Síla, potřebná k zalisování stahovacího pouzdra, se vyvozuje maticí nebo koncovou příložkou. Do menších ložisek se pouzdro zalisuje přímo utahováním matice. K usnadnění lisování do větších ložisek může být matice opatřena odtlačovacími šrouby.
U větších ložisek se může potřebná montážní síla vyvinout pomocí hydraulické matice. Hydraulická matice se dá použít pro upínací i stahovací pouzdra. U upínacích pouzder se hydraulická matice našroubuje na závit pouzdra místo upínací matice. Kruhový píst hydraulické matice je vytlačován tlakovým olejem, a tím lisuje ložisko na pouzdro nebo vtahuje pouzdro do díry ložiska.
U stahovacích pouzder se hydraulická matice našroubuje buď místo upínací matice na hřídel, nebo na závit pouzdra. Po zalisování pouzdra a odejmutí hydraulické matice se našroubuje upínací matice, dotáhne se a zajistí proti uvolnění.
Při hydraulické montáži se vtlačuje olej přímo mezi úložné plochy. Nalisovaný kroužek „plave“ na olejovém filmu, čímž se podstatně zmenší potřebná lisovací síla. Také nebezpečí poškození úložných ploch je při tom minimální. Upínací a stahovací pouzdra pro tento způsob montáže musí být opatřena drážkami a kanálky pro přívod tlakového oleje.
Demontáž ložisek bývá často obtížnější než jejich montáž, protože na většině suchých úložných ploch je styková koroze.
Pro demontáž ložisek je rozhodující, zda má být vymontované ložisko znovu použito.
Jestliže ano, musí se při demontáži postupovat s největší opatrností. Ani v případě, že se už ložiska nebudou znovu používat, by neměla být způsobena žádná další poškození. Při vyšetřování příčiny poruchy ložiska pak není zřejmé, která poškození byla původní.
V každém případě musíte zabránit poškození připojených součástí, zejména hřídele.
Nerozebíratelné ložisko se vždy demontuje působením síly na kroužek uložený s přesahem. Rozebíratelná ložiska se demontují postupně.
Kuželové úložné plochy usnadňují nejen montáž, ale stejným způsobem také demontáž ložisek.
Demontáž ložisek uložených přímo na kuželovém čepu
Demontáž ložisek montovaných na upínacím pouzdru
U ložisek montovaných na stahovacím pouzdru se nejprve odejme upínací matice, zajišťující pouzdro na hřídeli.
Potom se na závit pouzdra našroubuje stahovací matice a jejím utahováním se pouzdro z ložiska vytáhne.
U větších ložisek uložených na stahovacím pouzdru se nedá vyvinout potřebná stahovací síla utahováním matice, proto se používá matice s odtlačovacími šrouby.
Mezi čelo vnitřního kroužku a odtlačovací šrouby se vkládá ochranný kroužek.
Je-li stahovací pouzdro v provedení pro hydraulickou montáž, zavede se do něj tlakový olej. Místo stahovací matice nebo matice s odtlačovacími šrouby se dá použít také hydraulické matice.